24. - 27. oktobra 2024.
Permakultura kao uvod u održivo obrazovanje
- obuka za učiteljice/e i nastavnice/ke -
Krajem oktobra, četiri dana smo provele u prelepom ambijentu Rajskih konaka, gde smo organizovale obuku pod nazivom „Permakultura kao uvod u održivo obrazovanje„. Sa blagom nesigurnošću, uz stalno preispitivanje da li smo na pravom putu i hoćemo li uspeti da pronađemo zajednički jezik, hrabro smo se upustile u organizaciju ovog događaja. Odziv je bio neočekivano veliki, tako da smo na kraju imale čak 30 prijava! Selekcija nije bila nimalo laka.
Okupile smo osam divnih učiteljica i nastavnica osnovnih škola iz Beograda, Pančeva, Belog Blata, Petrovca na Mlavi, Pirota i Osečine. Iako nam nije bila namera da na obuci budu samo žene, iskustvo nam je još jednom pokazalo da smo spremnije za nova saznanja i promene.
Prvi dan smo započele međusobnim upoznavanjem i istraživanjem motivacije i snaga učesnica, čime smo postavile temelje za otvorenost i saradnju tokom obuke. U prijateljskoj atmosferi, istražile smo osnove permakulture, njenu etiku, principe i vrednosti koje nosi. Permakultura, kao disciplina, otvara mnoga životna, filozofska i etička pitanja, čime su Ruža i Marina zajedno sa učesnicama obogatile svaku sesiju i pauzu. Dan smo obogatile diskusijama o savremenim problemima prirode i društva, uključujući klimatske promene, degradaciju kako resursa, tako i društvenih sistema, kao i načine delovanja koje permakultura nudi kao rešenja za ove izazove. Ovo je bilo dragoceno za učesnice koje su želele da shvate kako preneti održive principe na rad u učionici.
Drugi dan obuke uvele smo učesnice u sistemsko razmišljanje i razmatrale ideje društvene permakulture kroz pristanak kao način donošenja odluka. Sociokratski model, kroz koji se odluke donose pristankom (eng: consent), pomogao je učesnicama da prepoznaju važnost zajedničkog odlučivanja i kako ga mogu koristiti u radu sa učenicima i kolegama. Tokom dana imale smo priliku da se upoznamo sa šumskim ekosistemom. Zajedno sa našom učesnicom Dragicom, provele smo vreme u šumi, učeći o tome kako šuma funkcioniše kao samoodrživ ekosistem – brale smo pečurke, identifikovale biljke i razmatrale kako načela iz prirode mogu inspirisati nastavnike u primeni permakulture i održivosti u školama. Dragoceno iskustvo u prirodi otvorilo je prostor za promišljanje o prirodnim zakonitostima i o tome kako ih možemo ugraditi u obrazovni rad.
Trećeg dana posetile smo naše Nevenu, Marka i Vuksana na njihovom permakulturnom imanju u razvoju, koje predstavlja inspiraciju za sve nas. Njihova posvećenost u kreiranju imanja koje se prilagođava potrebama njihove porodice i okruženju pružila je učesnicama jedinstvenu priliku da vide primere rešenja koja uključuju skupljanje i upravljanje vodama, uzgoj hrane i, ne manje važna, mesta za odmor i uživanje. Praktične aktivnosti dale su nam priliku da se direktno uključimo u permakulturne tehnike, kroz pripremu visokih leja za prolećnu sadnju, sadnju drveća, pravljenje komposta, kao i radionice izrade čerpića i slika od zemlje. Ove aktivnosti obogatile su naše razumevanje permakulture, pružajući učesnicama iskustvo koje bi mogle da prenesu na svoje đake kroz školske projekte.
Četvrtog dana razgovarale smo o tome kako se principi i praksa permakulture mogu primeniti u školama. Promišljale smo o mogućnostima za unapređenje nastavnih programa i budućim projektima kroz koje ćemo nastaviti sa primenom održivih ideja. Tokom evaluacije, učesnice su podelile svoja iskustva i emocije sa komentarima koji su nas podsetili na važnost rada koji smo zajedno započele. Mnogo su nas dirnule svojim porukama, među kojima je i: „Hvala vam svima na svemu, ne znam odakle bih počela, ovo mi je jedno od najlepših iskustava u životu.” Takve reči su nam dale potvrdu da smo na pravom putu i inspirisale nas da dalje razvijamo ovu priču.
Učesnice su dobile priručnik „Permakultura, naša avantura“ koji je nastao kao rezultat projekta koji je takođe podržan od istih donatorki i koji im je pružio dodatnu inspiraciju i konkretne aktivnosti za rad sa mladima na temu permakulture i održivosti. Njihove impresije bile su više nego pozitivne – priručnik su ocenile kao vrlo koristan i primenljiv alat u obrazovanju. Priručnik u pdf formatu možete preuzeti ovde.
Sve ovo ne bi bilo moguće bez podrške naših divnih drugarica iz Rekonstukcija ženski fond koje nam omogaćavaju da ispitamo nove koncepte i mogućnosti i sa kojima je saradnja na mnogo višem, emotivnijem i prirodnijem nivou od obične veze organizacija-donator. Mnogo smo srećne i zahvalne što baš sa njima gradimo nove svetove.