aktuenli projekti

Klimatski kolaž: Putovanje kroz Čačak, Livno i Nikšić

U okviru projekta Klimatska akcija za agroekološke teritorije, realizovanog u saradnji sa AIDA (Francuska) i Climate Awareness Association (CAA) (Kosovo), uz podršku European Climate Foundation , održali smo seriju radionica Klimatski kolaž u tri zemlje Bosni i Hercegovini (Livno), Srbiji (Čačak) i Crnoj Gori (Nikšić, selo Orah). Svaka od ovih radionica donela je jedinstvene trenutke, diskusije i inspiraciju, ali sve su ih povezivale zajednička tema: diskusija o tome koliko zaista osećamo na svojoj koži klimatske promene i kako da našim akcijama podignemo svest i promovišemo održivi razvoj.

Klimatski kolaž kao alat za klimatsku svest i akciju

Klimatski kolaž (Climate Fresk, eng) je interaktivna, naučno zasnovana igra koja služi kao alat za podizanje svesti o klimatskim promenama i promovisanje održivih rešenja. Kroz igru, učesnici istražuju uzroke i posledice klimatskih promena, analizirajući kako različiti sektori – od poljoprivrede i energetike do transporta i industrije – utiču na ugljenični otisak. Igrica se zasniva na naučnim podacima i modelima, pružajući realan uvid u kompleksnost klimatskih izazova.

Cilj klimatskog kolaža u ovom projektu bio je da kroz interaktivni proces inspirira učesnike da razvijaju konkretne preporuke za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. Učesnici razmatraju akcije na individualnom, kolektivnom i institucionalnom nivou, istovremeno istražujući lokalne resurse i potencijale. Ova igra ne samo da edukuje, već i ohrabruje dijalog, saradnju i zajedničko delovanje u borbi protiv klimatskih promena, čineći je moćnim alatom za promenu.

Klimatski kolaž u Livnu

U Livnu, Bosna i Hercegovina, radionica je održana 19. novembra u prostoru Linnovate centra. Okupili smo donosioce odluka iz državnih institucija i civilnog sektora kako bismo razgovarali o uzrocima i posledicama klimatskih promena.  

Kroz Klimatski kolaž fokusirali smo se na preporuke za smanjenje ugljeničnog otiska i istraživali specifičnosti lokalnog konteksta. Identifikovali smo ključne resurse i pretnje, povezivali elemente i osmišljavali konkretne akcije za održivi razvoj.  

Ova radionica bila je važan korak u jačanju saradnje između različitih sektora i podsticanju zajedničkog delovanja u borbi protiv klimatskih promena.  

Klimatski kolaž u Čačku

PXL_20250123_091112592(1)

U januaru 2025, u prostoru Naučno-tehnološkog parka Čačak, održali smo drugu radionicu u nizu. Radionica je okupila 12 učesnika, predstavnike civilnog sektora i akademske zajednice, sa ciljem da zajedno istražimo uzroke i posledice klimatskih promena. 

Tokom radionice, posebno smo se osvrnuli na društvene promene, uključujući aktuelnu situaciju sa studentskim protestima u Srbiji. Zajedničkim ćutanjem od 15 minuta odali smo počast žrtvama tragičnog događaja u Novom Sadu, pokazujući solidarnost i zajedništvo.  

Zahvaljujemo se Lokalnoj akcionoj grupi Čačak-Gornji Milanovac na gostoprimstvu, kao i Etno kući Erić na ukusnom keteringu i prilici da posetimo Moravski market, gde smo se upoznali sa lokalnim proizvodima.  

Klimatski kolaž u Nikšiću, selo Orah

Poslednja radionica u serijalu održana je u Crnoj Gori, u inspirativnom ambijentu sela Orah, blizu Nikšića. Okupili smo 15 učesnika iz različitih sfera – lokalne zajednice, aktiviste, predstavnike državnih institucija, privatnog sektora i medija.

Radionica je premašila očekivanja, a učesnici su je jednoglasno ocenili najvišom ocenom (5/5), ističući njen dinamičan i dobro osmišljen format.

Najinteresantniji momenat za mnoge bila je upravo radionica kolaža – interaktivna vežba koja je učesnicima pomogla da jasnije sagledaju uzročno-posledične veze u klimatskim promenama. Nakon toga, usledile su žive rasprave o lokalnim izazovima, gde su se razmatrala konkretna rešenja – od održivog upravljanja vodnim resursima do unapređenja energetske efikasnosti.

Posebno zahvaljujemo Ratku Batakoviću na domaćinstvu, Mreži za ruralni razvoj Crne Gore na organizacionoj podršci, i Televiziji Nikšić na medijskom praćenju. Upravo zahvaljujući njihovom angažmanu, radionica je ostvarila visoku ocenu zadovoljstva učesnika (5/5) i prošla u toploj i motivišućoj atmosferi.

5

Iako su sve tri radionice imale isti cilj – promovisanje klimatske svesti i održivog razvoja – svaka je donela jedinstvene perspektive i iskustva. U Čačku smo se fokusirali na akademsku i civilnu saradnju, u Livnu na donosioce odluka i državne institucije, dok smo u Orahovu istraživali potencijale ruralnih zajednica.