14. - 20. oktobra 2024.

Zeleno doba na Recikliranom imanju

Početak projekta "Dizajniraj lokalno, primeni globalno"

Sredinom oktobra učestvovali smo na sastanku i studijskoj poseti na Recikliranom imanju u Vukomeriću, Hrvatska, kod naših drugara i  partnera iz ZMAG-a, zajedno s Društvo za permakulturo Slovenije. Ovaj susret je deo ERASMUS+ projekta „Design locally, apply it globally, koji ima za cilj kreiranje alata koji kombinuju design thinking metodologiju i filozofiju i praksu društvene permakulture, prilagođenih prvenstveno našem podneblju i potrebama zajednica.

Saradnja između naše tri organizacije ima poseban značaj, jer dolazimo iz zemalja Balkana, regije bogate resursima ali i izazovima koji zahtevaju zajednički pristup. Inspiraciju za projekat pronašli smo na treningu „Learning from S.P.A.R.R.O.W.S.“ u Italiji prošle godine, gde smo naučili koliko je važno povezati zajednice kroz permakulturne vrednosti. Tada je postalo jasno da želimo zajedno da  kreiramo praktične alate koji će unaprediti društvenu permakulturu i doprineti održivosti naših zajednica.

Već tokom sastanaka počeli smo istraživati osnove design thinking metodologije i njene povezanosti sa permakulturom. Cilj nam je bio da kroz ovu kreativnu metodologiju pronađemo način da bolje razumemo potrebe zajednica i osmislimo rešenja koja su relevantna i održiva.

Posebno inspirativan trenutak bio je početak kreiranja društvene igre, koja će služiti kao alat za praktično učenje o permkulturi i njenim principima. Uz razmenu ideja i prve korake u planiranju, ovaj proces nam je omogućio da spojimo ozbiljne teme s elementima zabave, čineći održivost dostupnijom, bližom svakodnevnom životu i inspirativnom za mlade.

Osim što smo radili na razvoju projekta, imali smo priliku posetiti inspirativne inicijative koje na kreativan način pokazuju kako održivost može postati sastavni deo zajednica. Ove aktivnosti, iako različite, pružile su nam uvide u mogućnosti lokalnog delovanja i osnažile našu viziju za dalji rad.

U Zadruzi Zelenica, Irena Borovina, osnivačica zadruge i udruženja „Vestigijum“, upoznala nas je sa svojim radom i predstavila nam inicijative i prostore koji već više od decenije okupljaju ljude svih generacija. Njihov rad naglašava važnost zajedništva i pružanja podrške lokalnoj zajednici kroz ekološke i društvene aktivnosti. Zelenica nije samo prostor, već platforma za deljenje znanja i resursa – primer kako lokalna inicijativa može postati jezgro pozitivnih promena.

U Zelenoj akciji i njihovoj Biciklopopravljaoni, spoznali smo kako jednostavan koncept može doneti značajan doprinos zajednici. Pod vođstvom Eugena Vukovića, BicPoP nije samo mesto za popravku bicikala, već zajednica u kojoj ljudi dolaze da nauče, doprinesu i povežu se. Ova ideja nas je inspirisala da razmišljamo o sličnim inicijativama koje možemo pokrenuti u našim lokalnim sredinama.

Neku drugačiju perspektivu pružila nam je Martina Mladenović iz Interpretacijskog centra za baštinu Banovine. Kroz kreativnu tehniku cijanotipije, uživali smo u stvaranju biljnih razglednica, dok smo saznali više o Gradskim vrtovima u Sisku i Knjižnici sjemena. Ova poseta nas je podsetila na važnost očuvanja kulturnog i prirodnog nasleđa, ali i na potencijal lokalnih biblioteka kao mesta za edukaciju i zajedništvo.

U Donjim Trpucima, kroz događaj U dvorištu udruženja REkreator, otkrili smo koliko kreativnost može doprineti održivosti. Sonja Mikulek nam je predstavila projekte koji kombinuju umetnost, prenamenu i lokalni angažman. Učestvovali smo u razmeni, zaigrali društvene igre i povezali se u opuštenoj atmosferi.

Ove inicijative nas podsećaju na to da održivost nije samo koncept – ona živi u svakodnevnim praksama, u ljudima i njihovoj sposobnosti da stvore promenljive i inspirativne zajednice. Svaka poseta nas je motivisala da razmislimo o tome kako slične ideje možemo preneti u naše lokalne sredine.